SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
                 im. Stefana Żeromskiego
                          w Bełchatowie

 

Archiwum

04.04.2011

Kabecjanie Dają Radę


Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Bełchatowie jest jedyną placówka w mieście, która realizuje program „ Jak być bezpiecznym na co dzień”  w ramach projektu  pod nazwą „Kabecjanie Dają Radę” - organizowanego przez Stowarzyszenie Laboratorium Troski, Kredyt Bank, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta S. A., Polski Czerwony Krzyż. Program adresowany jest do dzieci w wieku 6-9 lat, został przygotowany w konwencji bajkowo- fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów – Kabecjan, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z planety Kabeceon(Planeta Bezpieczeństwa i Rozwagi), pod dowództwem mądrego Smoka Mądragona. Kabecjanie chcą poznać reguły życia na Ziemi , dzięki czemu dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W programie bierze udział 124 uczniów z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych i drugich.
Uczestnicy programu otrzymali bezpłatne egzemplarze zeszytu ćwiczeń oraz płyty CD z piosenkami oraz znaczki . Na koniec programu dzieci uzyskują tytuł HONOROWEGO KABECJANINA potwierdzony dyplomem.

Dzieci wzięły udział w kilku spotkaniach :

Pierwsze spotkanie odbyło się 1 marca 2011 roku z wolontariuszem Polskiego Czerwonego Krzyża, który zapoznał uczniów z podstawowymi zasadami higieny oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Kabecjanie - spotkanie pierwsze

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.




Drugie zajęcia  poprowadzili  w dniu 8 marca 2011 roku przedstawiciele Policji z Wydziału Ruchu Drogowego, dzieci dowiedziały się jak należy bezpiecznie poruszać się po drogach. Na koniec uczestnicy spotkania otrzymali Certyfikat nadający tytuł : SPECJALISTY DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA DROGOWEGO, który zobowiązuje właściciela certyfikatu do bezwzględnego przestrzegania zasad ruchu drogowego.

Kabecjanie - spotkanie drugie

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.



22 marca 2011 roku przedstawiciel Policji z Wydziału Prewencji wziął udział w spotkaniu z uczniami, którzy dowiedzieli się na czym polega asertywne zachowanie się w kontaktach z osobami obcymi oraz jak należy postąpić, gdy jest się zaczepianym, nagabywanym w osobistym kontakcie, przez telefon lub Internet oraz jakich informacji nie wolno udzielać obcym i w jaki sposób odmówić udzielania informacji.

Kabecjanie - spotkanie trzecie

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.



29 marca 2011 roku Kabecjanie spotkali się z Królewną Śnieżką, która powiedziała jak należy zachować się asertywnie wobec różnego rodzaju zagrożeń. Kabecjanie powinni pamiętać o trzech zasadach :
1.Nie należy otwierać drzwi osobom obcym pod nieobecność dorosłych w domu.
2.Nie wolno podawać swojego adresu ani numeru telefonu.
3. Pod żadnym pozorem nie wolno umawiać się z osobami poznanymi przez Internet.

Kabecjanie - Królewna Śnieżka

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.



Na 12 kwietnia 2011 roku planowane było spotkanie z przedstawicielem Staży Pożarnej, podczas którego dzieci miały poznajC zadania straży pożarnej, zdobyć umiejętność zachowania się  w razie pożaru, powodzi oraz odróżniania bezpiecznych miejsc zabaw od niebezpiecznych. I tu na wszystkich uczniów czekała niespodzianka...wszyscy uczniowie udali się 13 kwietnia wraz z paniami wychowawczyniami z wizytą do bełchatowskiej Strazy Pożarnej. Galeria poniżej przedstawia gdzie byli i to co tam widzieli.

Kabecjanie - Straż Pożarna

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

 



Podczas spotkania podsumowującego akcję, które odbyło się w piątek 13 maja 2011r. dzieci otrzymały certyfikaty potwierdzający uzyskanie honorowego stopnia Młodszego Oficera Kabecjańskiej Straży Pożarnej od zaproszonych gości.

Kabecjanie - finał

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.






Adres:
ul. Lipowa 11, 97-400 Bełchatów
Kontakt:
tel. 44 /632-22-18; kom. 510-791-755
e-mail: 
sp4@belchatow.pl

Godziny pracy sekretariatu: 
7:30 - 15:30
od poniedziałku do piątku