10.12.2012

ODCHUDZAMY PLECAKI

AKCJA „ODCHUDZAMY PLECAKI”

DRODZY UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE I RODZICE

Wszyscy wiemy, jak ciężkie tornistry zakładają na plecy każdego ranka nasi uczniowie. Chcielibyśmy choć w niewielkim stopniu odciążyć kręgosłupy uczniów, aby zapobiec coraz powszechniejszym wadom postawy. W związku z tym, w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja „odchudzania plecaków”, w ramach której:

·        uczniowie klas I – III wezmą udział w pogadance przeprowadzonej przez pielęgniarkę szkolną,

·        wychowawczy klas IV – VI przeprowadzą z uczniami na godzinach wychowawczych „pogadanki” na temat zawartości plecaków. Na lekcje nauczyciele zaproszą pielęgniarkę szkolną, która opowie o szkodliwym wpływie ciężkich tornistrów na kręgosłup,

·        wszystkie klasy wykonają plakaty (dowolna technika i format) przedstawiające plecaki z zawartością potrzebnych podręczników i przyborów szkolnych oraz tornistry wypełnione zbędnymi przedmiotami,

·        na stronie internetowej szkoły zostaną zamieszczone materiały opisujące wady postawy spowodowane noszeniem ciężkich tornistrów oraz zdjęcia prac wykonanych przez uczniów ,

·        w czasie spotkań z Rodzicami, wychowawcy poruszą problem przeciążonych plecaków szkolnych i przedstawią kilka porad dotyczących wyboru tornistra.

KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH WYBORU TORNISTRA (STANOWISKO INSTYTUTU MATKI I DZIECKA):

·        Wybierz lekki tornister z szerokimi, wyścielanymi szelkami na ramiona. Szelki powinny być regulowane i ustawione tak, by były równej długości i aby można było swobodnie wkładać i zdejmować tornister.

·        Tornister powinien być noszony na obu ramionach – zawieszanie plecaka na jedno ramię, może doprowadzić do asymetrii mięśniowej (mięśnie bardziej obciążone rozwiną się bardziej, a nieużywane mniej).

·        Przy pakowaniu wykorzystaj wszystkie jego przegrody i kieszenie. Ciężar rozłóż symetrycznie do pionowej osi ciała, cięższe przedmioty najbliżej pleców i środka. Plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 procent masy ciała ucznia.