SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
                 im. Stefana Żeromskiego
                          w Bełchatowie

 

Archiwum

10.12.2012

ODCHUDZAMY PLECAKI


AKCJA „ODCHUDZAMY PLECAKI”


 

DRODZY UCZNIOWIE, NAUCZYCIELE I RODZICE


Wszyscy wiemy, jak ciężkie tornistry zakładają na plecy każdego ranka nasi uczniowie. Chcielibyśmy choć w niewielkim stopniu odciążyć kręgosłupy uczniów, aby zapobiec coraz powszechniejszym wadom postawy. W związku z tym, w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja „odchudzania plecaków”, w ramach której:

·        uczniowie klas I – III wezmą udział w pogadance przeprowadzonej przez pielęgniarkę szkolną,

·        wychowawczy klas IV – VI przeprowadzą z uczniami na godzinach wychowawczych „pogadanki” na temat zawartości plecaków. Na lekcje nauczyciele zaproszą pielęgniarkę szkolną, która opowie o szkodliwym wpływie ciężkich tornistrów na kręgosłup,

·        wszystkie klasy wykonają plakaty (dowolna technika i format) przedstawiające plecaki z zawartością potrzebnych podręczników i przyborów szkolnych oraz tornistry wypełnione zbędnymi przedmiotami,

·        na stronie internetowej szkoły zostaną zamieszczone materiały opisujące wady postawy spowodowane noszeniem ciężkich tornistrów oraz zdjęcia prac wykonanych przez uczniów ,

·        w czasie spotkań z Rodzicami, wychowawcy poruszą problem przeciążonych plecaków szkolnych i przedstawią kilka porad dotyczących wyboru tornistra.

 

 

KILKA PORAD DOTYCZĄCYCH WYBORU TORNISTRA (STANOWISKO INSTYTUTU MATKI I DZIECKA):

·        Wybierz lekki tornister z szerokimi, wyścielanymi szelkami na ramiona. Szelki powinny być regulowane i ustawione tak, by były równej długości i aby można było swobodnie wkładać i zdejmować tornister.

·        Tornister powinien być noszony na obu ramionach – zawieszanie plecaka na jedno ramię, może doprowadzić do asymetrii mięśniowej (mięśnie bardziej obciążone rozwiną się bardziej, a nieużywane mniej).

·        Przy pakowaniu wykorzystaj wszystkie jego przegrody i kieszenie. Ciężar rozłóż symetrycznie do pionowej osi ciała, cięższe przedmioty najbliżej pleców i środka. Plecak nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 procent masy ciała ucznia.

 
 

 Adres:
ul. Lipowa 11, 97-400 Bełchatów
Kontakt:
tel. 44 /632-22-18; kom. 510-791-755
e-mail: 
sp4@belchatow.pl

Godziny pracy sekretariatu: 
7:30 - 15:30
od poniedziałku do piątku