KOLOROWA LOKOMOTYWA

UCZNIOWIE CZWÓRKI  NA SZLAKU KOLOROWEJ LOKOMOTYWY

Czwórka po raz 5 wzięła udział w projekcie „Kolorowa Lokomotywa - na zielonym szlaku 2017”, którego ideą jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz wiedzy
i umiejętności w zakresie twórczości ekologiczno-artystycznej wśród dzieci.

Z naszej szkoły w projekcie wzięło udział 17 dzieci.

Uczestnicy nieodpłatnie mogli podziwiać uroki przyrody w Spalskim Parku Krajobrazowym, ruiny zamku oraz zabytkowy kościół romański w Inowłodzu. Tu też
w murach zamkowych  powstawały piękne prace malarskie,  gobeliny ekologiczne.
W plenerze młodzi fotografowie starali się  uchwycić w obiektywie piękno otaczającej przyrody. Uwieńczeniem pierwszego dnia były zabawy na powietrzu, gdzie uczestnicy otrzymali mapki z wyznaczonymi punktami, które musieli odnaleźć w terenie. Dodatkowym utrudnieniem były zadania do odgadnięcia

w odnalezionych schowkach. Trzeba przyznać, że młodzi detektywi spisali się na 5+
z wiedzy przyrodniczej.

Kolejne spotkanie w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi zachwyciło wszystkich opowieściami o drewnianej zagrodzie, dzieci dowiedziały się o zasługach małej pszczoły, o ekologii na wiejskim podwórku. Ciekawą lekcją były wykonane własnoręcznie podpłomyki, które z apetytem zostały spałaszowane. Uczniowie zdobywali wzniesienia
i podziwiali roślinność w Alpinarium, a także wysłuchali wielu cennych informacji
i wskazówek o ziołach, które tam rosły, mogli je podziwiać, dotykać.

Ostatni dzień projektu, to warsztaty artystyczne z plecionkarstwa, papieroplastyki, rzeźby, na których dzieci tworzyły piękne prace plastyczne pod okiem specjalistów.

Projekt jest wspaniały, a zaangażowanie organizatorów w skali 1-10 zasługuje na 10!

Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałym projekcie edukacyjno-ekologiczno-artystycznym.

Opiekunem uczniów biorących udział w projekcie jest p. Maria Pierszała.

Kolorowa Lokomotywa 2017

SZLAKIEM  KOLOROWEJ  LOKOMOTYWY

Nasza Szkoła  po raz czwarty wzięła udział w projekcie „Kolorowa Lokomotywa - na zielonym szlaku 2016”, którego ideą jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz wiedzy i umiejętności
w zakresie twórczości ekologiczno-artystycznej wśród dzieci.

Z Naszej Szkoły w projekcie wzięło udział 12 dzieci. Uczestnicy nieodpłatnie mogli podziwiać uroki przyrody w Skalskim Parku Krajobrazowym, podziwiać ruiny zamku oraz zabytkowy kościół romański
w Inowodzu. Na łonie natury powstawały piękne prace malarskie oraz zdjęcia otaczającej przyrody uchwycone przez uczestników projektu. Uwieńczeniem pierwszego dnia były zabawy na powietrzu.

Kolejne spotkanie miało miejsce w Rogowie. Po zwiedzeniu muzeum i rozwiązaniu zadań, które dla dzieci zostały przygotowane udaliśmy się na wycieczkę do lasu, gdzie na uczestników projektu przygotowano kolejną partię ćwiczeń. Po wspaniałej zabawie, a tym samym lekcji przyrody w terenie udaliśmy się
w drogę powrotną.

Ostatni dzień projektu to warsztaty artystyczne, na których dzieci tworzyły piękne prace plastyczne pod okiem specjalistów.

Projekt „Kolorowa Lokomotywa - na zielonym szlaku 2016”

PROJEKT KOLOROWA LOKOMOTYWA

Od  września  uczniowie klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego przyłączyli się do projektu p.h. Kolorowa Lokomotywa organizowanego przez Łódzki Dom Kultury.
Ideą projektu, jest stworzenie programu edukacji ekologicznej, łączącego warsztaty artystyczne z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Na projekt składają się warsztaty, konkursy, projekcje filmowe, prelekcje, wycieczki. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzać w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy ekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. Celem pośrednim projektu jest również  kultywowanie tradycji ludowej regionów Polski Środkowej, gdzie w działaniach artystycznych przyroda jest podstawowym źródłem inspiracji artystycznej i materiałem wyjściowym do pracy twórczej.
Przy okazji wycieczek dzieci zdobędą wiedzę na temat przyrody i jej ochrony oraz inspirację do działań artystycznych. Dla uczestników projektu rozpisane zostaną trzy konkursy: plastyczny pn. „Przyroda wokół nas”, sztuki ludowej rękodzieła pn. „Sztuka bliska naturze” i fotograficzny pn. „Natura oczami dziecka”. Prace nagrodzone zostaną wyeksponowane na Wystawie Finałowej w Galerii Kawiarnia Łódzkiego Domu Kultury, której otwarcie przewidziane jest na dzień 18 listopada 2013 r.

KALENDARZ WYDARZEŃ ZWIĄZANYCH Z PROJEKTEM:
12 września 2013 r
Wyjazd do Łodzi

SPOTKANIA FILMOWE - PROJEKCJA FILMOWA, PRELEKCJA, WYCIECZKA
Pierwszy dzień rozpoczął się zajęciami teoretycznymi, pokazem filmu pt. „Obcy – gatunki inwazyjne w Polsce” oraz prelekcją związaną z tematem filmu, w której usłyszeli o bioróżnorodnością świata grzybów, roślin, zwierząt. Prelekcje poprowadzi dr Adam Gogacz.
Po obejrzeniu filmu ruszyliśmy w teren do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich w Łagiewnikach aby tam w praktyce poznać wybrane elementy naturalnego środowiska. Jednym z głównych założeń edukacji ekologicznej jest poznawanie otaczającego nas środowiska przyrodniczego poprzez bezpośredni kontakt z nim w terenie. Spotkanie z przyrodnikiem pozwoliło uzupełnić wiedzę o praktyczne doświadczenia i utrwalić dotychczas zdobyte wiadomości na temat bogactwa  fauny, flory.
Uczniowie zachwyceni wracali z wycieczki.
Wiadomości z kolejnych niebawem.

Kolorowa lokomotywa

Kolorowa lokomotywa - warsztaty

Kolorowa lokomotywa - Zapolice

Nasz adres:

ul. Lipowa 11,
97-400 Bełchatów
Kontakt z nami:
tel. 44 632 22 18   fax 44 632 20 34
e-mail sp4b@interia.pl
Godziny  pracy sekretariatu:
pn, śr - pt: 7:30 - 15:30;
wt: 9.00 - 17.00

Nasza szkoła jest zawsze na medal!