SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4
                 im. Stefana Żeromskiego
                          w Bełchatowie

 

Biblioteka szkolna

 

 

Biblioteka to dwa pomieszczenia, w jednym mieści się wypożyczalnia, kącik czytelniczy oferujący 14 miejsc do pracy na miejscu oraz 3 stanowiska komputerowe, na tyłach biblioteki znajduje się magazyn z księgozbiorem podręcznym, lekturami i innymi materiałami bibliotecznymi. Zbiory biblioteki liczą ponad 7 tys. woluminów. Gromadzimy książki, w tym akty prawne, dokumenty z życia szkoły, 
i inne dokumenty tj.: przeźrocza, płyty magnetofonowe, kasety video, płyty CD. Oprócz podstawowych działów wiedzy mamy wyodrębniony dział regionaliów, gdzie gromadzimy wydawnictwa o naszym regionie. Ponadto w trakcie tworzenia jest Tekstowa Kartoteka Zagadnieniowa. Od września 2009 roku zostanie utworzony spis czasopism, w tym dla nauczycieli, które będą posiadały bibliografię zawartości. Biblioteka jest skomputeryzowana. Od września 2000 roku zbiory udostępniane są w Programie Komputerowej Obsługi Biblioteki SOWA-SZKOŁA.


Czytelnia

 

Czytelnia biblioteki udostępnia zbiory (z których można korzystać tylko na miejscu w bibliotece) i Internet. Posiada 14 miejsc dla korzystających z księgozbioru podręcznego, kartoteki tekstowej, zagadnieniowej i prasy. Ponadto wyodrębnione są 3 miejsca dla korzystających z Internetu lub komputerowej przeglądarki zbiorów bibliotecznych SOWA-SZKOŁA. Tutaj odbywają się otwarte lekcje biblioteczne, organizowane są konkursy, wystawki i jest to miejsce, w którym umieszcza się wiele informacji o tym, co dzieje się 
w bibliotece i w szkole.


 kliknij, aby powiększyć

Kod identyfikujący szkołę konieczny do wpisania przy zakupie książek, w celu naliczania rabatów dla biblioteki: Ł.BEŁ.BEŁCH.S4
Korzystając z wirtualnego kiermaszu w przypadku wielu książek, poza opisami,
można zapoznać się także z obszernymi ich fragmentami (Zobacz fragment książki) oraz filmami na ich temat (Zobacz film o książce).

 

ZACHĘCAM DO SKORZYSTANIA
Adres strony internetowej: https://www.ksiegarnia-tuliszkow.pl/
Link do katalogu: http://booksspk.pl//DEMO_KSIAZKI/oferta_k2020/index.htm 
Czasopisma prenumerowane przez bibliotekę szkolną:


Dla dzieci:  

Miś
Poznaj Świat
Świerszczyk
Kumpel
Junior
Wychowanie Komunikacyjne


Dla nauczycieli:

Aura
Wychowawca
Wszystko dla Szkoły
Życie Szkoły
Biblioteka w Szkole
Głos Nauczycielski wraz z dodatkiem: Bliżej Prawa
Wychowanie w Przedszkolu
Nowa Szkoła


LISTA LEKTUR SZKOLNYCH dostępna jest tutaj


BIBLIOTEKA POLECA INTERNETOWE STRONY DLA DZIECI

http://www.sieciaki.pl/
Sieciaki - bezpieczny Internet dla dzieci i młodzieży. Sieciaki zapraszają dzieci do zabawy na bezpiecznej stronie, na której zgromadzono: bajki, komiksy, radio, konkursy, nagrody, gry, kolorowanki.

http://www.victor-junior.pl/
Victor Junior - strona czasopisma: sprawy nastolatków, problemy, ciekawe książki, ćwiczenia przed sprawdzianem.

http://www.waszebajki.pl/
Wasze bajki - kolorowa strona z ciekawymi animacjami zawierająca bajki do słuchania.

http://www.ito.hg.pl/
Zabawy edukacyjne – zestaw interaktywnych gier i zabaw: kolorowanki, układanki, piktogramy, literki, cyfry i figury.

http://www.zielonalekcja.pl/index.php
Zielona lekcja - ekologiczny portal edukacyjny. Ogromna baza filmów, artykułów, bajek, łamigłówek, kolorowanek, plakatów o tematyce przyrodniczej, konkury z atrakcyjnymi nagrodami, gry np. „Aqua Puzzle", „Co w trawie piszczy", czy „Strojenie bobra Pluska". Można skorzystać z bazy ścieżek dydaktycznych, by odnaleźć tę najbliższą miejscu zamieszkania.

http://tajemniczakuchnia.pl/#/strona-glowna/
Aby oglądać tą stronę wymagana jest instalacja Adobe Flash player ... Tajemnicza Kuchnia to encyklopedia wiedzy, podzielona na kilkunastominutowe odcinki. ...
http://www.bajka.pl/

http://www.matematykadladzieci.pl/
Gry matematyczne - program wspomagający naukę podstawowych zagadnień matematycznych takich jak liczenie, dodawanie, odejmowanie, porównywanie liczb oraz tabliczka mnożenia.

www.buliba.pl
Buliba.pl - gry i piosenki dla dzieci, zabawy rozwijające wyobraźnię, a także wiele innych niespodzianek, takich jak kolorowanki, gotowe do wydrukowania zaproszenia urodzinowe oraz bileciki do prezentów.

http://www.vr24.pl/wycieczki/zoo/Wycieczka-zoo.html (Wirtualne ZOO w Warszawie
Nie wychodząc z domu możesz zwiedzić ZOO

http://www.bajkimisiabumka.pl/
Bajki misia Bumka – przygody pluszowego misia Bumka. Miś uczy też dzieci dobrych manier, podpowiada jak ciekawie spędzać wolny czas, a także objaśnia trudne słowa i zjawiska.

http://astraland.pl/
Astraland - serwis dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Dla dzieci: gry, puzzle, kolorowanki, galerię prac. Dla rodziców: artykuły, porady, konkursy i informacje o imprezach dla dzieci. Dla nauczycieli: konspekty zajęć, informacje oświatowe, scenariusze treningu kreatywności.

http://www.baltazar-gabka.pl/start.php
Baltazar Gąbka - strona poświecona przygodom Baltazara Gąbki. Znaleźć tutaj można informacje na temat autora, fragmenty książek do przeczytania lub wysłuchania, a także kolorowanki i puzzle.

http://www.disney.pl/
Disney - polska strona internetowa Disneya zawierająca informacje o filmach i serialach. Dodatkową atrakcją dla odwiedzających są gry i zabawy z ulubionymi bohaterami oraz opisy bajkowych postaci.

http://echopin.pl/pl
strona o naszym największym kompozytorze. Poznajemy życiorys wybitnego Polaka, który jest ukazany w bardzo atrakcyjny, interesujący sposób. Dodatkową atrakcją są utwory Chopina, których można posłuchać, gry oraz tapety do pobrania.

http://www.franklin.pl/franklin/portal3.php
Franklin - strona poświęcona sympatycznemu zielonemu żółwikowi. Mamy tutaj informacje na temat Franklina, jego rodziny i przyjaciół oraz autorki jego przygód, a także opisy prawdziwych żółwi. Są także kolorowanki, układanki i inne zabawy.

http://www.heniek.org/
Heniek - encyklopedia online skierowana do dzieci. Heniek stara się pomoc dzieciom zdobywać wiedzę z różnych dziedzin min. biologii, geografii czy fizyki. Pozwala również dowiedzieć się więcej o ulubionych bajkach i programach. Hasła zawierają ciekawostki, zdjęcia i filmy.

http://www.archeodzieciaki.pl/
Klub Młodego Archeologa - krzyżówki, łamigłówki, puzzle oraz kolorowanki mają na celu pokazać dzieciom, czym jest archeologia. Dodatkową atrakcją są ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

http://www.kubusiowo.com/
Kubuś Puchatek i przyjaciele – strona oferuje między innymi wiele bajek, do oglądania i do czytania, kolorowanki, gry, tapety i wiele innych kubusiowych atrakcji.

http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/
Learnenglishkids - nauka języka angielskiego podczas zabawy. Mnóstwo interaktywnych gier i zabaw edukacyjnych.

http://www.krakow.pl/dladzieci/index.html
Magiczny Kraków Dzieciom – zestaw gier i zabaw tematycznie związanych z Krakowem.

http://mapakultury.pl/
Mapa Kultury - interaktywna mapa Polski, tworzona z wizytówek ciekawych Miejsc, interesujących opowieści i ludzi; zawiera informacje o ciekawostkach, historiach oraz zwyczajach danego miejsca.

http://www.dzieci.mos.gov.pl/
Ochrona Środowiska - strona Ministerstwa Ochrony Środowiska dla dzieci, a na niej: gry, puzzle i kolorowanki. Tutaj dowiesz się, co robią biedronki zimą i co nam w trawie piszczy. Uśmiechnięty Maurycy opowiada o środowisku i uczy, jak oszczędzać wodę, energię elektryczną, w jaki sposób segregować odpady.

http://www.basnie.republika.pl/
Podróż w Krainę Baśni. Strona o najpiękniejszym baśniach i najsławniejszych baśniopisarzach ( H. Ch. Andersen, J. i W. Grimm oraz Ch. Perrault). Znajdują się tu tłumaczenia znanych baśni, zbiór baśniowych motywów i mnóstwo ciekawych zadań, zagadek i ćwiczeń.

http://www.strefawiedzy.polska.pl/
Polska – strefa wiedzy - Profesor Webski przedstawia ciekawe informacje i zgadywanki o Polsce, historii i przyrodzie. Na stronie są kolorowanki, ciekawostki, gry, quizy.

Zyraffa.pl
Strona dla dzieci i młodzieży. Dziecięce gry i zabawy, kolorowanki, kartki we flash'u, krzyżówki, quizy. Serwis oferuje możliwość rysowania on-line i założenia własnej galerii.
Dolinka - zabawa i edukacja
Serwis edukacyjno-rozrywkowy dla dzieci. Wirtualne zabawy i ciekawe informacje poszerzające wiedzę o świecie. Serwis dla dzieci w wieku szkolnym.
Origami
Strona o starej japońskiej sztuce składania papieru - Origami. Galerie figurek origami, schematy składania papieru, nowoczesne origami. Składanie papieru rozwinie każde dziecko umysłowo i manualnie.
Discovery Kids
Strona z różnymi rozrywkami dla dzieci i młodzieży w języku angielskim. Dzieci mogą pograć w gry rozwijające umysł, układać puzzle, oglądnąć filmy.
Disney on-line Oficjalna strona wytwórni Disneya
Całe mnóstwo zajmujących materiałów dla dzieci i młodzieży. Gry, postacie z filmów Disneya, nowości kinowe, przewodnik po miasteczku Disney World, sklepik, radio on-line. Strona w języku angielskim.
d man
Edukacyjna historia dla dzieci opowiadająca przygody Dmana. Zawiera podręcznik higieny dla dzieci oraz interaktywny podręcznik dla dorosłych - pomoc dydaktyczna dla nauczycieli i rodziców.
Marsjanki
Portal dla dzieci pełen marsjańskich ciekawostek i konkursów. Artykuły i porady na temat zdrowia i sportu, newsy na temat filmów, książek i płyt dla dzieci. Na stronie także Kosmo Czat, Kosmo Mail, gry flash on-line, oraz odpowiedzi na listy.
Kurnik - gry on-line
Gry on-line z jajami :) Zagraj z innymi osobami, bez ściągania! Rozwijające umysł gry planszowe, karciane i inne (m.in. szachy, brydż, literaki, domino, kości, tysiąc). Jeden z najpopularniejszych polskich serwisów z grami on-line.
Baw się z nami
Mini serwis, w którym dostępnych jest wiele atrakcji skierowanych do dzieci - interaktywne gry i aplikacje (plan zajęć), tapety a także wygaszacze. Całość w formie przyjaznej dla najmłodszych.
http://www.alamakota.pl/
www.superkid.pl
www.dyktanda.net/
www.poszkole.pl
www.dzieci.wp.pl
http://miastodzieci.pl
http://www.kolorowanki-dla-dzieci.pl/
http://www.mamuu.pl/?catid=24

www.kabecjaniedajarade.pl

http://www.kolorowe-obrazki.pl/

http://www.gralandia.pl/

http://www.hitydladzieci.pl/

http://dzieci.wp.pl/eszkolka.html?ticaid=1c561

http://www.hitydladzieci.pl/NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Moony Witchner Dziewczynka z Szóstego Księżyca

Nina jest w piątej klasie, mieszka ze swoimi ciociami w Madrycie. Prawie w ogóle nie widuje swoich rodziców, którzy pracują bardo daleko rodziców. Do tej chwili wszystko toczy się normalnie. Ale jest znamię na prawej ręce Niny. Znamię w kształcie gwiazdki, dokładnie takie samo miał jej ukochany dziadek Misza, wielki alchemik mieszkający w Wenecji. Czy to znak, przeznaczenie?

Lauren Brooke Obietnica
Amy jest zaskoczona, kiedy poznaje Daniela, ponieważ nie może pojąć, jak można tak bardzo kochać swojego konia i jednocześnie z takim chłodem traktować ludzi. Przy bliższym poznaniu zaczyna jednak rozumieć chłopaka. Szanuje w Danielu to, że nie poddaje się on szaleństwu konkursowemu i że nie obchodzi go, co inni mówią o jego koniu. Daniel ma tylko Bursztynkę, a Amy wie, że któregoś dnia razem osiągną wielki sukces. Jak daleko jednak Daniel potrafi się posunąć, żeby wygrać?

Lauren Brookes Z każdym nowym dniem
Znany na całym świecie cykl Heartland opowiada o schronisku dla koni wtulonym między wzgórza Wirginii, które jest przytuliskiem nie tylko dla zwierząt. Leczy się tu blizny przeszłości, jakie noszą źle traktowane konie. Także ludzie przebywający w Heartlandzie znajdują tu ukojenie i siłę do pokonywania życiowych przeciwności. Nastoletnia Amy, bohaterka cyklu, musi nie tylko poradzić sobie ze stratą mamy, ale i opiekować się całym schroniskiem.

Andrzej Grabowski Przygody skrzata Wiercipiętka
Tytułowy bohater zawiera ryzykowną przyjaźń z lisem i zostaje... detektywem, który musi odnaleźć bezcenny skarb. Pomagają mu w tym przyjaciele, bo bez ich bezinteresowności, życzliwości i odwagi by sobie nie poradził. A śledztwo jest trudne, bo przychodzi im się zmierzyć z... siostrą Baby-Jagi.

Irena Regina Świętochowska Figlarny wiatr
Od autorki: "Drogie Dzieci! Z prawdziwą przyjemnością przekazuję tę książkę w Wasze ręce. Sądzę, że zawarte w niej wiersze dostarczą Wam wielu miłych doznań i że zaostrzą Waszą ciekawość świata, który bezustannie urzeka nas swoim pięknem. Mam więc głęboką nadzieję, że niejedno z Was zapragnie: popatrzeć z bliska na dolinę pełną barwnych krokusów, popływać gondolą po stawie w Łazienkach, wziąć udział w topieniu marzanny, a zimą wybrać się na przejażdżkę po bajecznie ośnieżonym lesie saniami. A może któreś z Was, gdzieś przy płonącym i tryskającym iskrami ognisku, będzie recytowało swoje ulubione wiersze? Przecież w Waszym życiu wszystko się może zdarzyć, gdyż często tak bywa, że marzenia zmieniają się w rzeczywistość".

Johanna Spyri Heidi
Opowieść jest prosta - dziewczynka z miasta przyjeżdża do mieszkającego w górach dziadka i razem zaczynają na nowo poznawać świat. Dziewczynka zaczyna kochać przyrodę i dziadka, a ten ostatni otwiera się na ludzi. Jednak ta historia opisana jest w bardzo przyjemny sposób. Bohaterowie stają się nam bliscy już od pierwszej strony. Ich przygody są ba...

Liliany Stafford i Stephena Michaela Kinga Ogród panny Amelii (ilustracje) to książka o zauważaniu innych, przełamywaniu stereotypów i narodzinach przyjaźni.

Niezapomniane wiersze dla dzieci
Zbiór klasycznych polskich wierszyków dla dzieci od XVIII do XX wieku m.in. Osioł, Paweł i Gaweł, Chory kotek, Andzia, Lis i kozioł. Piękne, kolorowe ilustracje Teresy Wilbik. Popularne wierszyki dla dzieci pióra naszych największych mistrzów: m.in. Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Marii Konopnickiej, Józefa Czechowicza. Czytane nieodmiennie przez kolejne generacje młodych Polaków, na zawsze połączyły dziesiątki pokoleń.

Ali Baba i 40 rozbójników, Imię skrzata
Ali Baba to bohater jednej z najsłynniejszych baśni ze zbioru Tysiąca i jednej nocy "Ali-Baba i 40 rozbójników".
Jest on prostym rzemieślnikiem perskim, który przez przypadek posiadł formułę „Sezamie, otwórz się!", po wymówieniu której dostępna stawała się grota, w jakiej tytułowi rozbójnicy przechowywali swe łupy.

To tylko kilka pozycji spośród 80 egzemplarzy, które czekają na swojego odbiorcę. Zapraszam do biblioteki.

 

Adres:
ul. Lipowa 11, 97-400 Bełchatów
Kontakt:
tel. 44 /632-22-18; kom. 510-791-755
e-mail: 
sp4@belchatow.pl

Godziny pracy sekretariatu: 
7:30 - 15:30
od poniedziałku do piątku